PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şapka Kanunu ve İskilipli Atıf Hoca Gerçeği

dost1
16. February 2010, 04:14 AM
Selamun Aleykum! Değerli Kardeşlerim!
Sizlerle paylaşmak istedim.

İDAM NEDENİ ŞAPKA DEĞİL..

Şapka Devrimi’ndeki gerçekler
Şapka devriminin 83. yılında Atatürk’ü karalamak için her fırsatı değerlendirenlerin “şapka giymediği için idam edildi” dediği İskilipli Atıf Hoca hakkındaki tarihi gerçekler Ceviz Kabuğu’nda masaya yatırıldı. Usta Gazeteci Hulki Cevizoğlu’nun ART’de canlı olarak yayınlanan Ceviz Kabuğu’nun stüdyo konuğu Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Yakıt idi.

Şapka herkese zorunlu değil!..
Programın başında Şapka Kanunu ile yanlış bilinen gerçeği açıklayan usta gazeteci Hulki Cevizoğlu şunları söyledi: “Şapka kanununda ve Atatürk ile Kurtuluş mücadelesine karşı çıkanlar, hatta Atatürkçülerin bir kısmı Şapka Kanunu’nu bilmiyor. Bunların arasında ne yazık ki, bazı partilerin genel başkanları bile var. Şapka Kanunu ’Herkes şapka giyecek’demiyor. ’Sarık, fes ya da başka bir şey giymeyeceksin. İlla bir şey giyeceksen şapka giyeceksin’diyor. Kanun, o tarihte devlet memurları ile milletvekillerine şapkayı zorunlu kılmıştı.”

Şapkadan idam edilmedi
Prof. Dr. İsmail Yakıt, 83 yıldır suistimal edilen ve siyasi propaganda yalanı olarak kullanılan İskilipli Atıf Hoca gerçeğini şöyle açıkladı: “İskilipli Atıf Hoca Şapka Kanunu kabul edilmeden bir buçuk yıl önce ’Frenk Mukallitleri ve Şapka’adında 1924’te bir risale (kitapçık) yayınladı. Onun şapka kanunu ile idam edildiğini, kanunun geriye yürütüldüğü iddia ediyorlar. İskilipli Atıf Hoca’nın idamının bu kitapçıkla ilgisi yoktur. Kimse böyle bir kitapçıktan dolayı idam edilmez. Kitapçıkta Hz. Muhammed’e atfedilen bir hadis üzerinde duruluyor. Hadis ’Bir kavme benzeyen, o kavimdendir’şeklinde bir hadis. Bu konu risalede ’frenk mukallitliği’üzerinde duruluyor. Frenk mukallitliğinin anlamı ’gavur taklitçiliği’dir. Şapkanın bu kitapçıkta İslami bir kisvesi olmadığı vurgulanıyor. ’Müslüman kisvesi değildir. Sarığı, fesi çıkarıp şapkayı takmak onlardan olmaktır’deniyor.

Dini kullanarak isyan çıkardılar..
Şapka kanunundan sonra Anadolu’da Malatya, Sivas, Kayseri, Rize, Maraş, Giresun gibi pek çok yerde isyanlar çıktığını kaydeden Prof. Dr. Yakıt, İskilipli Atıf Hoca’nın davasına Ankara İstiklal Mahkemesinin baktığını, Atıf Hoca’nın risale ile ilgili konudan beraat ettiğini ama başka olaylardan edemediğini belirtti. Anadolu’da çıkan isyanların şapkayla ilgili yapılan karalama propagandaların etkisiyle geliştiğini dile getiren Yakıt, ” ’din elden gidiyor’diye bağırmaları toplumun istedikleri biçimde hareketlenmesi için etkili bir yöntemdi “ dedi.

Kurtuluş Savaşı’nı baltalayan beyannameleri
Yunan uçaklarıyla dağıttı
Kurtuluş Savaşını baltalamak için Yunan uçaklarıyla Prof. Dr. İsmail Yakıt İskilipli Atıf Hoca’nın idamının şapka ile ilgisi olmadığını asıl meselenin Kuvayi Milliye çalışmaları hakkında yaptığı karalama çalışmalarından kaynaklandığını söyledi ve durumu şöyle açıkladı: ” Asıl mesele Teali İslam Cemiyeti başkanıyken Anadolu’ya Yunan uçaklarıyla attırdığı beyanname ile İkdam gazetesinde yayınlamış olduğu beyanname. Bunlarda şapka ile ilgili bir şey yok... Kurtuluş Savaşını baltalamakla ilgili şeyler var bunlarda, ki İkdam gazetesi Atatürk hakkında idam kararı çıkaran gazetedir. Teali İslam cemiyeti adına Yunan uçaklarıyla 60 bin adet bildiri atılmış havadan. Onun idamı Kuvayi Milliye’ye karşı yaptığı çalışmalarla alakalı. “ İskilipli Atıf Hoca’nın yargılandığı mahkemenin üyeleri arasında bulunan Kılıç Ali’nin oğlu,gazetemiz yazarı Altemur Kılıç da Ceviz Kabuğu’na telefon konuğu olarak önemli açıklamalar yaptı: ” İskilipli Atıf Hoca’nın idamındaki gerçek neden 1920’de Kuvayi Milliye ile ilgili yayınladığı beyannamedir. Geçmişi şaibeli ise bu kişinin düşman saflarından beyannamesi bu tarafa atıldıysa başka bir şey vardır bu durumda. İstiklal Mahkemelerinde kılı kırk yarardı babalarımız. Bunlar 1789’daki Fransız ihtilal mahkemeleri gibi değildi. Babam sütkardeşini yargıladı ve hapse mahkum etti. Asker kaçağı olarak karşısına getirilenlere idam cezası verilmiştir.

Kelime-i Şehadet düşmanları ile işbirliği
Ceviz Kabuğu’nun telefon konuklarından HYP Genel Başkanı Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk de şapka kanunu konusundaki yanlış anlamaya açılık getirerek sözlerine başladı. Prof. Dr. Öztürk önemli açıklamalarda bulundu: “İskilipli Atıf Hoca’nın mahkeme kayıtlarına da geçen idam nedeni şapka değildir. Ankara İstiklal Mahkemesi zabıtlarında göreceksiniz ki şapka risalesinin adı birkaç kere geçiyor ancak esas muhakeme İstiklal Savaşına ihanet üzerine oturtulmuştur. Bu da Damat Ferit ve İngilizlerle yapılan işbirliğinin vücut verdiği sonuçlarla ilgilidir. İdam kararın neresinde şapka var. Dinci yalancılık bunu böyle yayıyor. Bu çok insafsız, vicdansız , hayasız bir yalandır. Kelime-i şehadet düşmanları ile işbirliği yapmışlardır.

Mehmet Akif Mısır’a şapka yüzünden gitmedi
Yaşar Nuri Öztürk Mehmet Akif Ersoy’un şapka takmamak için Mısır’a gittiği ve Kuran’ı Türkçe’ye çevirmesiyle ilgili ortaya atılan iddialara da yanıt verdi. Mehmet Akif’in Kuran’ı “benim gücümü aşıyor” diye tercüme etmekten vazgeçtiğini belirten Öztürk, şöyle devam etti: “Mehmet Akif Muhittin Nalbantoğlu’na bir mektup yazıyor. Orada her şeyin açıklaması var. Mısır’a gidiş nedeni özeldir. Telaffuz edilmez burada ama damadı ve kızıyla ilgili ailevi bir meseledir... Kuran’ı tercüme etme konusunda ise açıklaması ’benim dini bilgim hatta Arapça’m Kuran’ı baştan sona tercüme etmeye kâfi değildir. ”

Hulki Cevizoğlu
CEVİZ KABUĞU PROGRAM SONU DEĞERLENDİRMESİ
Ceviz Kabuğu - Hulki Cevizoğlu

Ayrıca Murat Bardakçı değerlendirmesi için Buraya bakılabilir (http://www.webloader.org/iskilipli-atif-hoca-vatan-hayinidir-murat-bardakci-ve-cubbeli-ahmet-hoca-anlatiyor/q-bjVsRW5tSGxhTWM=)

Ali Rıza Borazan
16. February 2010, 08:30 AM
İslam insanları bir puttan kovarak başka putlara yöneltmez. yerleri ve gökleri yaratan Allaha ibadet ve kulluğa yöneltir. İslam kelimesi hiç bir kelimeninyerini tutmaz. ve beşeri sistemlerin hepsi toplansa islam kelimesinin i sini bile inşa edemezler.

Ali Rıza Borazan
16. February 2010, 08:35 AM
İnsanlar kuru kuruya gçmişe taş atıp tutuyorlar
2/134- Onlar bir ümmetti; gelip geçti. Onların kazandıkları kendilerinin, sizin kazandıklarınız sizindir. Siz, onların yaptıklarından sorumlu değilsiniz.
18/21- Böylece, Allah'ın va'dinin hak olduğunu ve gerçekten kıyametin, kendisinde şüphe bulunmadığını bilmeleri için (şehir halkına ve sonraki insan kuşaklarına) onları buldurmuş olduk. (Onları görenler) Kendi aralarında durumlarını tartışıyorlardı, (bir kısmı) dedi ki: "Onların üstüne bir bina inşa edin, Rableri onları daha iyi bilir." Onların işine galip gelen (sözleri geçen)ler ise: "Üstlerine mutlaka bir mescid yapmalıyız" dediler.

18/22- (Sonra gelen kuşaklar) Diyecekler ki: "Üç'tüler, onların dördüncüsü köpekleridir." Ve: "Beştiler, onların altıncısı köpekleridir" diyecekler. (Bu,) Bilinmeyene (gayba) taş atmaktır. "Yedidirler, onların sekizincisi köpekleridir" diyecekler. De ki: "Rabbim, onların sayısını daha iyi bilir, onları pek az (insan) dışında kimse bilemez." Öyleyse onlar konusunda açıkta olan bir tartışmadan başka tartışma ve onlar hakkında bunlardan hiç
kimseye bir şey sorma.
Bu Ayetler bizim nerde nasıl duracağımızı göstermesine yeter ve artar bile. selam ve sevgiler.

dost1
17. February 2010, 02:38 AM
Selamun Aleykum! Değerli Ali Rıza Borazan Kardeşim!

İslam insanları bir puttan kovarak başka putlara yöneltmez. yerleri ve gökleri yaratan Allaha ibadet ve kulluğa yöneltir. İslam kelimesi hiç bir kelimeninyerini tutmaz. ve beşeri sistemlerin hepsi toplansa islam kelimesinin i sini bile inşa edemezler.

Asmış olduğum yazının altına astığınız bu bilgilendirme için Sağolun. Allah Razı olsun.

Değerli Kardeşim!
Yukarıdaki paylaştığım yazıda sizin bu yazdığınızın aksini iddia eden bir şey mi var? Anlamakta zorlanıyorum.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.

dost1
17. February 2010, 02:49 AM
Selamun Aleykum! Değerli Ali Rıza Borazan Kardeşim!

İnsanlar kuru kuruya gçmişe taş atıp tutuyorlar
2/134- Onlar bir ümmetti; gelip geçti. Onların kazandıkları kendilerinin, sizin kazandıklarınız sizindir. Siz, onların yaptıklarından sorumlu değilsiniz.
18/21- Böylece, Allah'ın va'dinin hak olduğunu ve gerçekten kıyametin, kendisinde şüphe bulunmadığını bilmeleri için (şehir halkına ve sonraki insan kuşaklarına) onları buldurmuş olduk. (Onları görenler) Kendi aralarında durumlarını tartışıyorlardı, (bir kısmı) dedi ki: "Onların üstüne bir bina inşa edin, Rableri onları daha iyi bilir." Onların işine galip gelen (sözleri geçen)ler ise: "Üstlerine mutlaka bir mescid yapmalıyız" dediler.

18/22- (Sonra gelen kuşaklar) Diyecekler ki: "Üç'tüler, onların dördüncüsü köpekleridir." Ve: "Beştiler, onların altıncısı köpekleridir" diyecekler. (Bu,) Bilinmeyene (gayba) taş atmaktır. "Yedidirler, onların sekizincisi köpekleridir" diyecekler. De ki: "Rabbim, onların sayısını daha iyi bilir, onları pek az (insan) dışında kimse bilemez." Öyleyse onlar konusunda açıkta olan bir tartışmadan başka tartışma ve onlar hakkında bunlardan hiç
kimseye bir şey sorma.
Bu Ayetler bizim nerde nasıl duracağımızı göstermesine yeter ve artar bile. selam ve sevgiler.

Amenna saddakna. Allah razı olsun. Bizler de bunun bilincindeyiz. Eğer atılan bir taş varsa, atılan taşla ilgili genel bilgi paylaşımı yapmak kadar doğal bir şey yoktur.

Bizim paylaşıma astığımız bu yazı, Değerli Müslümanlardan Kardeşimizin yine değerli Snobyx Kardeşimize yazdığı aşağıdaki cevabı ile ilgili olarak gereksiz tartışmanın yaşanmaması adına astığımız bir bilgilenme yazısı idi.

.
müslümanlar,zahire bakarak hükmederler ,tabiki batını ALLAH bilir.ortada zahiren olan tarihi bir süreç vardır.ben insanlar iman etmiş mi etmemiş mi bunu değil ki zaten bunu Allah bilir.O okur yazar oranı[latin alfabesine göre] bu gün daha çok olmasına rağmen,YÜRÜRLÜKTE islamın değil,tağutun hükümlerine karşı bu okumuş kesimin üç maymun oynaması ve direniş yapmayıp dinlenmeye geçmesi düşündürücü bir durum ve hal böyleyken BUNDAN ÖNCE OKUR YAZAAR KESİMİN AZ OLMASINA RAĞMEN DİNİNİ BİLEN VE ÇOK,Çünkü anlatılan,{tebliğ edilen insanın konuştuğu dile yakın olunca ister istemez insan duyarsız kalamıyor]. Bunuda TAĞUTU SİSTEMLERE KARŞI DURUP VE CANLARI MALLARI İLE MÜCADELE EDİP ALLAHU ALEM ŞEHİD EDİLEN,İSKİLİPLİ ATIF,PALOLU ŞEYSAYİDİ KURDİ,VE YANINNDAKİLER GİBİ,BİR ÇOK örnek verilebilinir ken .günümüzde bu okumuş ama sinmiş sindirilmiş,korkutulmuş ve TAĞUTA KUL OLMUŞ AYDIN DENİLEN KESİM [OKUMUŞ]NERDE. Yoksa bu okumuş kesim halen okuduklararının etkisiyle MAYMUNDAN GELDİĞİNİ VE MAYMUNOĞLU MAYMUNMU OLDUĞUNU SAVUNUYOR.....HEPİNİZE SAYGILAR...

Astığınız yazının yerleri mi karışıyor diye düşünmek zorunda kalıyorum.

Allah'a emanet olunuz.

müslümanlardan
17. February 2010, 11:37 AM
DOST KARDEŞe saygılar,

Kardeş söylermisiniz,İRTİCANIN ANLAMI NEDİR.

Bakın geçenlerde tv.chp millet vekili İRTİCA NEDİRE VERDİĞİ CEVAP ŞUYDU,

Din[İSLAMİ HÜKÜMLER] devleti kurmak için ÇALIŞMALAR YAPMAK.

Şimdi söyleyler misiniz ben İSLAM İÇİN DEĞİLDE KİM İÇİN ÇALIŞACAM.

Yaptığım her durumu ,her işi ALLAH VE RESULUNUN TEBLİĞİNE DEĞİLDE KİME GÖTÜRECEM

Ve ben bu cumhuriyet sisteminin ilk başından sonuna kadar olan BEŞER TAHAKKÜMÜNE GÖRE[TAĞUTA], İRTACAMIYIM.

VE İNANIYORUM Kİ BEN ALLAHIN DİNİNE GÖRE MÜSLÜMAN,TAĞUTA GÖRE İRTİCA OLUYORUM ....SAYGILAR

canneylesin
18. February 2010, 01:46 AM
müslümanlardan kardeş selam,

80 yıllık klişe kelimelerle Atatürk düşmanlığı yapıyorsun. Alnını her secdeye koyduğunda bu ülkeyi kurtaran Atatürk'e minnet duyman gerektiğini unutma. Eğer minnet duymuyorsan nankörlük ettiğinin de ayırdına var. Din denilenin Atatürk düşmanlığı olduğunu zannediyorsan çok yanılıyorsun. Atatürk İslam aleminin Hz.Muhammed'den sonraki en büyük Müslümanıdır. Nedenlerini niçinlerini anlayabilmeni temenni ederim. Ancak bunun için de beynindeki kelepçeleri kırıp hür düşünceye ulaşman gerekir. İslam, fikri hür vicdanı hür nesiller ister. Büyüklerimiz dediğiniz insanların 80 yıllık düşmanlık yüklü kelimeleriyle Atatürk'e saldırmakla ne İslam'ı ne de Atatürk'ü özümseyemediğinizi gösteriyorsunuz.

Yazılarından yaşının küçük olduğu, kendi fikirlerinden çok kopyala yapıştır yoluyla başkalarının fikirlerini foruma taşıdığını görüyorum. Forumda konuştuğun insanları tanımıyorsun. yaşları en az senin yaşının 3 katı olan insanlarla konuşuyorsun. Kur'an bilgileri de senin tahmininden çok yüksektir. Senden ricam ayrıntıda kaybolmadan kendi bakış açını sorgulamandır. Beynini özgür bırakıp forumdan yararlanacaksan buyur. Ancak kendi fikirlerini empoze etmeye geldiysen yanlış yerdesin. Bu forumdaki insanları Rabblerinden başka hiç kimse yolundan çeviremez.

müslümanlardan
18. February 2010, 10:21 AM
müslümanlardan kardeş selam,

80 yıllık klişe kelimelerle Atatürk düşmanlığı yapıyorsun. Alnını her secdeye koyduğunda bu ülkeyi kurtaran Atatürk'e minnet duyman gerektiğini unutma. Eğer minnet duymuyorsan nankörlük ettiğinin de ayırdına var. Din denilenin Atatürk düşmanlığı olduğunu zannediyorsan çok yanılıyorsun. Atatürk İslam aleminin Hz.Muhammed'den sonraki en büyük Müslümanıdır. Nedenlerini niçinlerini anlayabilmeni temenni ederim. Ancak bunun için de beynindeki kelepçeleri kırıp hür düşünceye ulaşman gerekir. İslam, fikri hür vicdanı hür nesiller ister. Büyüklerimiz dediğiniz insanların 80 yıllık düşmanlık yüklü kelimeleriyle Atatürk'e saldırmakla ne İslam'ı ne de Atatürk'ü özümseyemediğinizi gösteriyorsunuz.

Yazılarından yaşının küçük olduğu, kendi fikirlerinden çok kopyala yapıştır yoluyla başkalarının fikirlerini foruma taşıdığını görüyorum. Forumda konuştuğun insanları tanımıyorsun. yaşları en az senin yaşının 3 katı olan insanlarla konuşuyorsun. Kur'an bilgileri de senin tahmininden çok yüksektir. Senden ricam ayrıntıda kaybolmadan kendi bakış açını sorgulamandır. Beynini özgür bırakıp forumdan yararlanacaksan buyur. Ancak kendi fikirlerini empoze etmeye geldiysen yanlış yerdesin. Bu forumdaki insanları Rabblerinden başka hiç kimse yolundan çeviremez.
SİZLERİN BU KONU HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİZ BU KADAR NETSE,BENİMDE ENAZ KARŞI OLDUĞUM NETTİR.

VE BEKLEYİP GÖRELİM BEN BEKLİYORUM,SİZDE BEKLEYİN...[MAHŞERDE GÖRÜŞMEK ÜZERE] umarım erken uyanırsınız....ve söyler misiniz peygamberden sonra EN BÜYÜK MÜSLÜMAN DEDİĞİNİZ KİŞİNİN CENAZE NAMAZI NERDE KILINDI ve ölüm sebebi neydi....tabiki konu benim için bitmiştir.

dost1
22. February 2010, 06:08 AM
Selamun Aleyküm! Değerli Müslümanlardan Kardeşim!

DOST KARDEŞe saygılar,

Allah Razı olsun bizden de size saygılar olsun.

Kardeş söylermisiniz,İRTİCANIN ANLAMI NEDİR.

“irtica” kelimesi Arapça "Ricat" kökünden türetilmiş olup “istif’al” babından “irtica” olarak dilimize girmiştir. "terakki" kelimesinin zıddı olan bu kelime, “geri dönmek” demektir. Türkçe’mizde; toplumda yeniliklere değer vermeyip, her yönüyle eskiyi özlemek veya eski düzeni getirmeye çalışmak anlamını ifade etmek için kullanılmaktadır.

Bu kelime ile ilgili Diyanet’in bir cevabını paylaşmak istiyorum.

Diyanet: Irtica klasik kaynaklarda tanim ve izahi yapilmis bir terim degildir. Türkiye`nin disinda nadiren kullanilmakla beraber, Arapça kökenli bir kelime olup geriye dönmek` anlamina gelen Rucü` mastarindan türetilmistir. Türkçe`de eş anlamli olarak gericilik tabiri ile birlikte kullanilmaktadir. Terakkinin zıddı olan irtica kelimesi, Türkçe`mizde, toplumda yeniliklere deger vermeyip, her yönüyle eskiyi özlemek veya eski düzeni getirmeye çalismak anlamini ifade eder. Irtica kavrami psikoloji, sosyoloji vb. alanlarda kullanildigi gibi dini alanda da farkli biçimlerde algilanmaktadir. Bir yönüyle dinden sapmak, tekrar cehalet ve sirk hayatina dönmektir. Diger yönüyle irtica, dinin özünden uzaklasmak ve dini, temel ilkelerine aykiri olarak algilamak ve yorumlamaktir. Buna göre irtica, kendini dindar sanan kimselerin bilerek veya bilmeyerek din kurallarindan uzaklasmasi, dinin özünü bir tarafa atip örfi sekline sarilmasidir. Islam`in zahirine siki sikiya bagli kalmanin esas oldugunu ileri sürüp, bu esasa riayet etmen insanlari dislayan, onlara hayat hakki tanimayan Haricilerin hareketi bu konuda tipik bir örnek teskil etmektedir.

Bakın geçenlerde tv.chp millet vekili İRTİCA NEDİRE VERDİĞİ CEVAP ŞUYDU,

Din[İSLAMİ HÜKÜMLER] devleti kurmak için ÇALIŞMALAR YAPMAK.

“irtica”nın kelime anlamı bellidir. Ancak insanların kelimelere yükledikleri anlamlar farklı olabilir. Zann ile ilim olmaz.

Şimdi söyleyler misiniz ben İSLAM İÇİN DEĞİLDE KİM İÇİN ÇALIŞACAM.

Müslüman, her türlü olumsuzlukluklardan ve kötülüklerden “İslama” kaçan kişinin adıdır. Kaçtığı yerdeki kuralları öğrenecek ve ona göre yaşayacaktır. Aksi düşünülemez.

Yaptığım her durumu ,her işi ALLAH VE RESULUNUN TEBLİĞİNE DEĞİLDE KİME GÖTÜRECEM.

İslam dini bir yaşam biçimidir. İslama giren Allah’ın vahyine göre yaşamını düzenleyendir. Tabi ki her durumunu Allah Resulunun tebliğ ettiği KUR’AN’a götürerek ona uygun yaşayacaksınız.

Ve ben bu cumhuriyet sisteminin ilk başından sonuna kadar olan BEŞER TAHAKKÜMÜNE GÖRE[TAĞUTA], İRTACAMIYIM.

“tahakküm” ,zorbalık etmek, zorla hükmetmek; ”tağut” ise öz olarak insanları Allah’a isyana sevk eden anlamındadır.Böylesi ağır ithamlarda bulunmak için öncelikle "İslam Dinini" Kur’an’dan tanıyarak Allah Resulundan bu güne – halkı Müslüman olan- kurulmuş devletleri iyice incelemek gerekir. Sağlıklı bir değerlendirmeyi ancak o zaman yapabiliriz.

VE İNANIYORUM Kİ BEN ALLAHIN DİNİNE GÖRE MÜSLÜMAN,TAĞUTA GÖRE İRTİCA OLUYORUM ....SAYGILAR

Önemli olan Allah’ın Dinine göre ne olduğumuzdur. Bu da ancak Allah’ın dini bilinmekle açığa çıkar.

Allah'a emanet olunuz.

Ali Rıza Borazan
22. February 2010, 10:55 AM
Kuran, Allah resulü ile Pratik hayata koyduğu örnek bir toplum ve örnek bir devlet başkanı ile model olanı anlatmıştır.
2/143- Böylece Biz sizi, insanlara şahid (ve örnek) olmanız için orta bir ümmet kıldık; Peygamber de üzerinizde bir şahid olsun. Senin üzerinde bulunduğun (yönü, Ka'be'yi) kıble yapmamız, elçiye uyanları, topukları üzerinde gerisin geri dönenlerden ayırt etmek içindir. Doğrusu (bu,) Allah'ın hidayete ilettiklerinin dışında kalanlar için büyük (bir yük)tür. Allah, imanınızı boşa çıkaracak değildir. Şüphesiz, Allah, insanlara şefkat edendir, esirgeyendir.

İşte örnek bir toplum işte örnek bir devlet işte örnek bir devlet başkanı. bundan sonra gelen toplumlar ve devletler buna uygunluk derecesine göre değerlendirilmelidir.
selam ve sevgiler sunuyorum.