PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hz.adem kıssasının müslümana düşündürdükleri

hasyetullah
16. December 2009, 11:29 AM
Selamün aleyküm

Hz.adem ve eşi hakkında ki ehli sünnet bilginlerinin tevil ve tefsirleri konunun temaslarını yakalama ekseninde ve iman ve amelimize tayin verme yönünden neredeyse yersizdir.

Çünkü klasik adem ile şeytan arasında geçen kıssa adem şeytana uyuyor ağaçdan yiyor ve cennetten yeryüzüne indiriliyor.

Amma velakin derinlemesine incelendiğinde adem ile şeytan arasında geçen ayetlerde sadece bir konu yok cenabı Allah insanların itikadına ve ameline yönelik bir sürü bilgiler vermiş ama maalesef bu bilgiler ya saklanıyor yada kıssa yüzeysel olarak incelenmiş.

Dün akşam derinlemesine incelediğimde gördüğüm manzara karşısında dehşete düştüm ve inanın 30 dk kendime gelemedim.belki de daha fazla.

Kıssayı anlarken el aldığım maddeler şunlardır;

1-ademin kimliği

2-Şeytanın kimliği

3-şeytanın adem ve ademoğullarına düşmanlığı

4-ademin ahdini unutması azimli olamaması

5-yasak ağaç nedir?

6-şeytana uyma nedir?

7-adem ve şeytan kıssasında ki iman ve karşıtı olan zulüm ve zalim olma hali

8-kıssada geçen cennet nerededir?yoksa cennetin sadece kelime anlamı ele alınmış?

9-şeytanın ademi kandırma yolu

10-ademin zulmettim ve affetmesen zalimlerden oluruz demesi neyi düşündürmeli

Şimdilik bu maddeler üzerinde çalışmalarımı gerçekleştiricem.

Arkadaşlarını dualarınızı eksik etmeyin zira çok güzel çok düşündürücü bir çalışma hedefledim zira bu makaleden sonra en ufak günahdan bile tir titrer hale gelebilir gönül sahibleri kavrama yeteneği olan kullar.

Şimdilik selametle kalınız.

merdem
4. March 2013, 04:19 PM
Hasyetullah Kardesimiz 3 sene sonra halen calismalarina devam ediyor olmali ki, aciklamalarina devam etmemis:confused:

Ben de merak ettim nasil bir sonuca varmis diye kardesimiz.

Yoksa sitenin baska bir bölümüne mi tasindi konu?