PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ibadet namaz hakkında

islamci
27. October 2009, 01:56 AM
evet bir sürü bu konuda laf edildi. Yazıldı . Çizildi. anlamları oynandı.yok denildi. yada yok denilmeye çalışıldı.ibadet şekilsel olunmaz denildi. yada yıllarca gelen kalıplar yıkılmaya çalışıldı. ne uğruna? kuran uğruna. kuran uğruna denilen şeyler gerçekten kuran uğruna mı yoksa ondan faydalanmak ondan nemalanmak uğruna mı? yeni bir akım getiriyormuşcasına pervasızca hareket etmeyin. islam yeni bir din değil! islam yeni bir oluşum değil! hz.ademden beri islam var. insanın ilk yaratıldığında da vardı. neyi değiştirmeye çalışıyorsunuz? yada kimi? siz değişirsiniz o kuran değişecek değildir? siz ona tuzak kurarsanız oda size imansızlığı verir. Allah(c.c.) tüm tuzakları kuranların en hayırlısıdır.

namaz konusunda şu denildi. eskiden putlara tapılırdı önünde diz çökerlerdi. bu eski tarihten beri var dendi.yıllarca insan birşeyin önünde diz çökme ihtiyacı hissetmiş denildi. peki neden ? olmaması gerektiğinden mi? yoksa herkes söz verdiği şeyi yapmadığı vicdani azabı duyduğundan mı çöküyor ? tüm insanlar mutlaka tapılacak birşeyler bulur ve inanacak birşey bulur olmasından mı kaynaklanıyor? yoksa Allah(c.c.) bize ona ulaşmamızı sağlayacak şekilde yaratmasından mı?

insanlar tembeldir. insanlar nankördür. heryerde salat geçmesine ve bunun bi yoldan çok ritüel olarak açıklanmasını görsede sırf nefsine uyup bu sadece bir yol der.ardı sırasına bakmaz hemen kabul eder.

putlara tapınmaktan bahsedildi.putlara nasıl tapılır. diz çökerek namaz kılar gibi değil mi? bakın kuran bile bu namaz gerçeğini suratımıza çarpıyor. hala kurandan bi haberiz!

Hac ibadetinizi bitirdiğinizde, artık (cahiliye döneminde) atalarınızı andığınız gibi, hatta ondan da kuvvetli bir anışla Allah'ı anın. İnsanlardan, "Ey Rabbimiz! Bize (vereceğini) bu dünyada ver" diyenler vardır. Bunların ahirette bir nasibi yoktur. (bakara 200)

atalarınızı nasıl anardınız? önünde diz çöküp yalvararak ( namaz ritüeli gibi)
ondan daha kuvvetle anın demesinin sebebi ne olaki? bi düşünün isterseniz..

"Siz Allah'ı bırakıp; sadece sizin ve atalarınızın taktığı bir takım isimlere tapıyorsunuz. Allah onlar hakkında hiçbir delil indirmemiştir. Hüküm ancak Allah'a aittir. O, kendisinden başka hiçbir şeye tapmamanızı emretmiştir. İşte en doğru din budur. Fakat insanların çoğu bilmezler."(yusuf 40)

selam ile..

Ali Rıza Borazan
7. November 2009, 08:23 AM
teşekür kardeş Allah Her şeyi çift yaratmıştır. allahın emrettiği tarzda yaşananan hayat salattır yükü yüklenmektir omuzlamaktır. amenna ve sadakna buna hiç bir itirazımız yok ama put perestlerin taptıkları put adına nasıl bel büküp eğiliyorlarsa müslümanım diyenleri de onlardan ayıran özellik, yaşadıkları hayatın allahın adına yapıldığını namazla göstermesi gerekmektedir. değilse putçulukla allaha eğilen bükülen bel nasıl ayırdedilecek? İşteÇift olan, yaşanan hayat namazı ile günün belirli vakitlerinde ritüel olarak kılınan namaz ile çift tamamlanır.

Barış
7. November 2009, 10:59 AM
Selam,
Ali Rıza kardeşim,

Kısa, öz ve açıklayıcı yorumunuz için teşekkürler. Allah razı olsun.

Ali Rıza Borazan
14. December 2009, 02:40 PM
BARIŞ kARDEŞ TEŞEKKÜRÜNÜZE BEN DE TEŞEKÜR EDERİM. ESEN KALIN

Korkut
14. December 2009, 11:15 PM
Hac ibadetinizi bitirdiğinizde, artık (cahiliye döneminde) atalarınızı andığınız gibi, hatta ondan da kuvvetli bir anışla Allah'ı anın. İnsanlardan, "Ey Rabbimiz! Bize (vereceğini) bu dünyada ver" diyenler vardır. Bunların ahirette bir nasibi yoktur. (bakara 200)

Siz Allahi günün bes (veya üc) vaktinde anmaya devam edin. Ama benim, allahi günboyunca anmaya calismaktan alikoyamassiniz!!!!

Ve ayrica bu getirdigniz ayetler sekilsel bir Namazin kaniti da degildir...

Nerde yaziyor, Namazin iki sekli oldugnu? Allahin cift yarattiklari derken, neyi kast ediyor?

isterseniz bir ayet getirin de onun üzerine tartisalim!

selamlar

hiiic
19. June 2010, 10:53 AM
Ahhh gözüm!! islamcı gözümüze sokmussun mesajı,,,eline sağlık iyi demişsinde ben şu lafdan bişi anlamadım?

teşekür kardeş Allah Her şeyi çift yaratmıştır. allahın emrettiği tarzda yaşananan hayat salattır yükü yüklenmektir omuzlamaktır. amenna ve sadakna buna hiç bir itirazımız yok ama put perestlerin taptıkları put adına nasıl bel büküp eğiliyorlarsa müslümanım diyenleri de onlardan ayıran özellik, yaşadıkları hayatın allahın adına yapıldığını namazla göstermesi gerekmektedir. değilse putçulukla allaha eğilen bükülen bel nasıl ayırdedilecek? İşteÇift olan, yaşanan hayat namazı ile günün belirli vakitlerinde ritüel olarak kılınan namaz ile çift tamamlanır.

nası çift yaratmısda çift tamamlanıyor Ali bey?
Bahsinize göre orucuda çiftet tutalım, hatta haccıda cifter yapalım... yani demek istediğiniz maddi ve manevi çift ise bu konuda alakası yok çünkü dayanıma manasındaki salat zaten maddi manadır, tek manadır.

Hani eğer herseyi çift yaratmıssa, şu 33 tespikten 1 eksiltelimde oda çift olsun..
aksam nanamzınıda çift yapalım..
hatta 5 vakit namaz tek oluyor 1 ekleyelim yada çıkaralımda oda çift olsun 4 veya 6 olsun...
Herseyi çift yarattıktan nasıl böyle bir mana cıkarıyorsunuz gerçekten saskınlık verici.

Yani Allah diyorki, eğer bir bulgu elde ederseniz bilinizki onun tam terside söz konusudur. Yani namaz kılanlar var ise kılmayanlarda vardır. Burdan ancak bunun çıkarılabileceğini düsünüyorum...

Belki yanılıyor olabilirim acaba düsünemediğim, göremediğim nokta ne olabilir ki?

hiiic
19. June 2010, 10:59 AM
Ayrıca arkadasım söyler misiniz, kıldığınız sekilsel namaz sizi Allaha mı yaklastırıyor?
Kurandan sağlam delille alamadığınız bu bilgi atalarınızdan öğrendiğiniz bir bilgi midir?
Namazda el çırpmak ve ıslık çalmak gibi bir hadis olsa yaparmıydınız?

sadece ortak yanları bulmaya çalışıyorum
Putperestler aynı hareketler tahmin edin hangi puta yapıyorlardı?

aşık74
10. October 2010, 11:54 PM
Güncel....

hiiic
17. October 2010, 01:29 PM
Ya namaz diye bişi yok kılmayın şunu yaaa.. çocuk gibi kandırıyorlar milleti...

Allah diyor ki; toplumun yararına kuranın bütününü kapsayan stratejiyle, eğitim öğretim ve sosyal yardımları ayakta tut bu amaçlı kurumları geliştir...

Biz geçiyoruz camiye iki yat kalk aha yaptık dediğini... Yani demişler ki Allahın bu emri çok masraflı oluyor, daha ucuza nasıl yaparız demişler, aha böyle bi saçmalık uydurmuşlar.

ben gülüyorum isteyen ağlasın.