PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ramazan Ayı

dost1
21. August 2009, 04:36 AM
Selamun Aleykum! Değerli Kardeşlerim!

Ramazan ayının bereketinden yararlananlardan olalım. İnşaallah.

Bakara;183: Ya eyyühelleziyne amenu kütibe aleykümusSıyamu kema kütibe alelleziyne min kabliküm lealleküm tettekun;
Ey iman edenler, sıyam/oruç, imsak, susmak sizden öncekilerin üzerine yazıldığı gibi sizin üzerinize de yazıldı/farz kılındı... Umulur ki korunursunuz.

Bakara;184: Eyyamen ma'dudat* femen kâne minküm merıydan ev alâ seferin feıddetün min eyyamin ühar* ve alelleziyne yutıykunehu fidyetün taamu miskiyn* femen tetavvaa hayran fehuve hayrun lehu, ve en tesumu hayrun leküm in küntüm ta'lemun;
Sayılı günlerde/günlerdir. Sizden kim hasta veya bir sefer üzere olursa, diğer/başka günlerden bir iddet lazımdır . Oruç tutmaya takatı sınırda olanların üzerine/ona gücü yetenlere miskin’in yemeği bir fidye düşer. Kim hayır olarak TATAVVU’ ederse , işte bu onun için daha hayırlıdır... Ve oruç tutmanız, sizin için daha hayırlıdır, eğer bilirseniz.

Bakara;185: Şehru Ramadanelleziy ünzile fiyhil Kur’ânu hüden linNasi ve beyyinatin minel hüda velFurkan* femen şehide minkümüş şehre felyesumhu, ve men kâne merıydan ev alâ seferin feıddetün min eyyamin uhar* yuriydullahu bikümül yüsra ve la yuriydu bi kümül usr* ve li tükmilül ıddete ve li tükebbirullahe alâ ma hedaküm ve lealleküm teşkürun;

Ramazan ayı ki, insanlar için bir hidayet rehberi, HUDA ve FURKAN ’dan da beyyineler olarak şu KURÂN, o vakt içinde inzal edildi... Sizden her kim bu ay’a şahid olursa, SIYAMINI tutsun. Kim de hasta veya bir sefer üzere olursa, o günler sayısınca başka/diğer günlerde. Allah size kolaylık diler, size zorluk dilemez... İddeti ikmal etmenizi, size olan hidayeti üzerine Allah’ı TEKBİR etmenizi. Umulur ki ŞÜKR edersiniz.

Bakara;186: Ve iza seeleke ıbadiy anniy feinniy kariyb* uciybu da'vetedda’ı iza deani, felyesteciybu liy vel yu'minu biy leallehüm yerşudun;
kullarım sana, Ben’den sorarlarsa, şüphesiz ki Ben Kariyb’im/yakınımdır. Dua ettiğinde dua edenin duasına icabet ederim. O halde onlar da Bana isticabet ve Bana iman etsinler, ki doğru yolu bulup olgunlaşabilsinler

Bakara;187: Ühılle leküm leyletesSıyamirrefesü ila nisaiküm* hünne libasun leküm ve entüm libasun lehünne, alimAllahu enneküm küntüm tahtanune enfüseküm fetabe aleyküm ve afa anküm* fel’ ANe başiruhünne vebteğu ma ketebAllahu leküm* ve külu veşrebu hatta yetebeyyene lekümül haytul’ ebyedu minel haytıl’esvedi minel fecr* sümme etimmusSıyame ilelleyl* ve la tübaşiruhünne ve entüm akifune fiyl mesacid* tilke hududullahi fela takrebuha* kezâlike yübeyyinullahu ayatihi linNasi leallehüm yettekun;
Sıyam gecesi kadınlarınıza yaklaşmak size helal kılındı. Onlar sizin için bir elbise, siz de onlar için bir elbisesiniz. Allah sizin nefslerinize hainlik etmekte olduğunuzu bilmiş, tevbelerinizi kabul etmiş ve sizi affetmiştir... Artık onlara mubaşarette bulunun ve Allah’ın size yazdığını isteyin. Fecr’den beyaz iplik siyah iplikten sizin için tebeyyün edinceye/seçilip belli oluncaya kadar yeyin, için. Sonra orucu geceye kadar tamamlayın. Mescidlerde i’tikafda bulunduğunuz halde onlara mubaşerette bulunmayın. Bunlar hududullahdır, sakın onlara yaklaşmayın. İşte Allah ayetlerini insanlara böyle açıklar ki bilfiil korunabilsinler.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.

aşık74
21. August 2009, 04:52 PM
Allah razı olsun,teşekkür ederiz :) Hayırlı ramazanlar inşaallah...

Barış
21. August 2009, 05:49 PM
Hayırlı Ramazanlar.

mavera
22. August 2009, 05:58 PM
Herkese hayırlı ramazanlar...

Yabancı forumlarda yazılardan kaynaklanan bir sorum var:

Yaz aylarında Ramazan ile ilgili şöyle bir durum ortaya çıkıyor:

21 Haz. 2009, Helsinki
Oruç başlangıcı 02 a.m. , bitişi 23:00 p.m. (yaklaşık 21 saat)
21 Haz. 2009, Riyad
Oruç başlangıcı 04 a.m. , bitişi 19:00 p.m. (yaklaşık 15 saat)

Tüm insanlara inmiş ve evrensel olan Kuran, sizce Helsinki’deki insanlara iftar, teravih, uyku ve sahur toplamını 3 saatte yapacaksın diyor mu?