PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Salatın şubesi ritüelin açılımı ve hizip asabiyeti..

muvahhit
25. June 2009, 10:09 PM
Salatın şubesi ritüelin açılımı ve hizip asabiyeti..

Arkadaşlar bu yazıyı yüksek bir sesle okuyunuz hatta bağırarak,ne söylediğinizi duyarak...sesiniz ta beynininizde
çınlasın.

namaz kılın.

tamam hemen kılalım..kılamdaaa nasıl???

imam nasıl kılacağız namazı?

eövvvv hımm durun kurana bakalım...

evet ne yazıyor?
Hımm Rabbinin huzurunda saygıyla el bağla kıyam et..
burda ne demek istiyor hocam..
hımm..evet burda namazı ayakta başlayın diyor..
ruku edin secde edin..
şimdi ne diyor hocam?
kıyamdan sonra ruku ve secde edin diyor..

yani hocam?

yanisi şu;namazı ilk önce kıyamla sonra rukuyla sonra..secdeler ardından tespih edin emrine uygun olarak iki secdeyle tamama erdirin diyor...
peki hocam biz nasıl kılıyoruz?
evladım biz kuranda namazın nasıl kılınacağını anlatan ayetler bulamadık..fakat sağolsunlar allemelerimiz bize el attıda bizde öğrendik..

yani hocam şu namazı eda etme şeklimiz tamamen sahih mi?evet evladım sahih..

peki hocam madem sahihse bu namaz neden bozuluyor?
evladım mesela 2 rekat yerine 3 rakat kılsın..bu olmaz namazı bozar ve namazın bozulduğu için gidip tekrar abdest alacaksın ve tekrar namazını kılacaksın..veya sehiv secdesi yapacaksın..
o ne hocam..
evladım o,şu;şimdi namazında bir hata ettiğinde son oturuşta ettahiyyatü rabbenaları salli barikleri okuduktan sonra sağına esselamualeykğm ve rahmetullah deyim ardı ardına 2 kere daha secdeye varıp sırayla tahiyyat salli barikler rabbena atinaları okuyup selamla namazından çıkacaksın...

peki hocam benim anlamadığım konu şu;

NAMAZ BOZULUR MU?

dedim ya elbet bozulur bozulma halleride bellidir,türkçe bir laf edersen,eksik veya fazladan ruku,secde,rekat yaparsan ve hatta gaz çıkarırsan namazın güme gider..

hımm demek bu kadar kolay bozuluyor ha..
evet..

Allah musaya dediki bir inek kesin,kavmi sordu nasıl bir inek,çifte sürülmemiş bir inek,peki bunlardan hangisi?,rengi sapsarı olan,evet peki bu sarılardan hangisi?,üzerinde hiç leke bulunmayan...
Allah dedi ki bir inek kesin..hemen bu emre uyup anlaşma/ücret sonucu birini tutup kesselerdi..

Allah inek kesin dedi..
kesmek için soran var mı ?..yok!
malzemeler ne?
bilenmiş bıçak,kanın ve akıltılacağı bir gider ve bağlamak için sağlam bir ip..
Allah namaz kılın dedi..
ne gerek?ne lazım?nerden bilelim?
o zaman kurana bakalım..
vakit minumum temizlik/abdest kıyam ruku secde..malzemeler bunlar mı evet..
haydi o zaman başlayak..
hey one minute,bu adam ne acip kılıyor eyle..
evet bunlar namazlarında tekbir getirmezler..Allah Allah..eeee??
çünkü bunlar falan mezheptendir..

Ey müminler parçalanmayın/safları sıkılaştırın..

hey bu adamın şurası kanıyor ama adam namaza devam ediyor??

eyle..bunlar xyx=2xy mezhebinden..

hey bu adam ne acip namaz kılıyor eyle?

halbuki adam kopeğe elledi ama ve namaza durdu?

eyle..

yav bilader eyle deyip duruyon bu arada ne imlaya ne aylaya tikat etmiyon..

evet etmiyom çünkü bunların bu uygulamarıda hak..

nasıl yani hak..

evladım bu 4 mezhep hak..gerisi boş..

hass...tirrr...

evladım ağzını bozma namazın bozulur?
bir zaman sonra?

emmi o elindeki tabançada ne öyle?
evladım münkir temizleyeceğiz..

nasıl yani..bu 4 ün dışında kalanlar dediydim ya..
eeeeee???
onların kökünü kurutacaz?batılı yok edecez..

Oysa Allahın namaz kılın emrinde sıra ve şekil arayanlar,musanın o adamlarından farksızlar..

Emir belli..namaz kılın..

nasıl kılalım..secde,kıyam ruku..

iyide sen sırayıda şaşırdın..

o zaman şöyle diyelim..

secde kıyam ruku..

haydaaaaa

o zaman şöyle diyelim..ruku kıyam secde..

yav imam sen ne demek istiyorsun..

bileder emir ortada..namaz kıl..sen ineğin kesileceğini bilmiyor musun,biliyorum..
ee namazdada secde kıyam ruku..ve hamd..

nasıl yani ben şimdi bir rekata..mesela bağdaş kurarak başlasam ve sonra secde etmeden hemen ruku etsem ve ordan dikelsem ve ordan secdeye varıp hiç kalkmadan 15 sefer secde etsem bu namaz olur mu?bozulmaz mı?

bu namaz olur..namazın sırası şekli yoktur..sen sana denen secde ruku kıyamı yapıyormusun olay bitti..
ee o zaman Rabbi bir kabul eden her cemaatla bir ayrılığımız yok ki bizim ..evet yok..

misal afrikada yerli ne islamı bildi nede elçiyi..
baktın adama sen ibadet yaparmısın diye..

ve o dedi ki..evet yaparım..

ben bu doğayı ve bizi var edene inanırım..sonra sabahları elimi yıkarım..ve sonra otururum..Rabbe duaya başlarım ey Rabbim bize bol sürü ver ve Rabbim bizi sev ve Rabbim bize kızma..biz kötülükten kaçanlarız..bu yarattığın doğaya hayranız..bize kızma bizi iyi adamlardan yap..

eeee ne oldu..şimdi bu adam namaz mı kıldı?

yok aerobik yaptı..

bilader o adamın namazının senin namazından farkı yok..

iyide içinde secde ruku kıyam yok ki..adam oturduğu yerden kalkmadan dua edip durdu..

Allah ne istiyor peki?istediği bu değil mi?

samimi bir kalp ve dua..

yani şimdi sen aslında bizim geleneksel manada kıldığımız namazın bir sırası bir şekli yok mu diyorsun?

sana göre var..çünkü buna alışıksın..terk edemezsin..

peki ben namazıma kıyamla başladım ve sonra direkt secdeye vardım..orada dualar ettim..şimdi bu namaz mı?

Allahın sitediği ne?samimi bir kalp ve anmak..

yani namazın bozulması diye bir şey yok öyle mi..yani Rabbi bir bilen/şirk koşmayan ve kurandan bihaberde olsa müslüman ve ettiği basit oturma ve dua eylemi bile namaz öyle mi..

evet öyle..

o vakit aramızdaki bu ayrılıklar ne?
neden biz içimzide 4 e ayrıldık..
neden içinde seçimsiz bulunduğumuzla sevindik..??

sebebini diyeyim aslanım..

çünkü siz inek nasıl kesiliri bildiğiniz halde ha bire sorarak kendinizi zora soktunuz..oysa..işittik ve itaat ettit demeniz gerekmez miydi?

Ve bu vayh inerken açıklanmadıkça sormayın..yoksa size açıklanır ve bildiğiniz halde yapmak zorunda kalırsınız..babında demedi mi Allah...

dedi de biraz açar mısın?

açayım..

inek kes emrini nasıl bir inek rengi ne?diye sorarak işgüzarlığa sapmadılar mı..

saptılar mı..bilemem..

evet saptılar..ve Allah onların elinde çokça inek olmasıan rağmen sırf sorup cevabını aldıkları için sarı inek aramaya başladılar..

peki sarı yerine siyah kesseler olmaz mı?

olmaz..

çünkü sordular ve sarı cevabını aldılar bu cevap onlara farzıyyet getirdi..

Yani Allah namaz kılın derken dilediğiniz gibi demek istedi ha..şekli şüklü yok dedi ha..

evet..

peki biz neden böyle yapıyoruz?biz neden aramızda parçalanmışız?

çünkü siz teferruata takılıp samimi kalbin ne olduğunu anlamadınız..Allah ayrılmayın dedikçe siz hep bitişiği ayırıdınız..

namaz bitişiktir..ama bunda bile parçalandınız..ve her hizip elindekiyle övündü durdu..

Anladım..

Anladıysan o zaman haydi Allahın emrine gelelim..safları sıkılıştıralım..

valla sıkıştıralım be ..yeter be..

muvahhit
25. June 2009, 10:10 PM
Namaz kıl!

Emri geldiğinde ilkler buna uydu ama sonradan gelenler bir şekil uydurdular sonra onu kalıplaştırdılar ve sonra onu şubelere ayırdılar ve böylece Allahın kılın dediği namaz öğrenilmesi gereken ve zor olan bir şekle dönüştü..

sonra namaz hocaları türedi...iki ayak arası 4 parmak olacak diyen...ve inan şu mezheplerin esas ve tek ayrılmaya sebep olan kabulü namaz ritüelidir..Allah ritüel emretmedi..türke arapçada kıl demedi...

Allah dedi ki;

Ey insan sabah ve akşam ve yatsı zamanı ön hazırlık yap..
1-Edeceğin niyazın farkına varasın
2-kokarak insanları rahatsız etmeyesin..

ve Allah yine dedi ki..boyun büküklüğüyle Rabbinize yalvarın,içten gelerek samimice,dönmemecesine yalvarın dua edin af dileyin...
çünkü bu haliniz sizi kötülüktenm korur ve beni anmış olursunuz dedi....

kimileri kuranda namazın kılınışı yok dedi ve şekilseli red etti...
kimileride kuranda namazın kılınışı olmasada biz icad ettik dedi..

iki grupta yanılıyor...

Kuranda namaz kıl emri...helede vakitler bildirilmişken...

evet;

ben namazıma türkçe başlar rukumda türkçe dua eder secdede türkçe yakarırım..

hiç bir kalıbı yoktur bunun..istersen namaza bağdaş kurup oturarak başla..sonra başını öne eğ ve içten yakar..ve kalk..

ikiside namaz..

ama gel gör ki..islam aleminde şekilseli dinin direği gibi görüp tanıttılar...dininin ritüel olduğunu sananlar..nasılsa dinin direğini ayakta tutuyoruz..ve nasılsa günde 5 bakit Allaha günahımızı affettiriyoruz diyerek...Allahın bize önerdiği salat yani erdemli yaşama halini göz ardı ettiler..ve günaha battıkça battılar..Allah günahları tümden affedendir...

ama bunlar ritüeli hala dinin direği gibi görüyorlarda diledikleri pisliği yaptıktan sonra namaz kılıyorlar..oysa onlar dince ciddiyet sammiyet nedir bilmeyen ve dini cıvık yaşayanlardır..buna sebep ise 5 vakit namazın dışında istenen her şeyin yapılacağını ve buna rağmen 5 vakit namaz kılınca affedileceğini umanlardır...

furkan 30 elçinin şikayetini anlatır...ve Allah safları sıkı tutun ayrılmayın kopmayın dediği halde,sözde dinin direğinin ifa edilişinde bile parçalanmışlardır...bu nasıl din anlayışı?

ve namazında farklı hareketleri yapanlarıda,anında mimlerler..evet bunlar şu mezhepten..ama anlamıyorlar ki...Allahın namaz kılın emri,siz aranızda parçalanın diye gelmedi...siz birleşin..Allah bir deyip ahrete inanan infak eden her kim isterse yamyam olsun yeri cennettir..ama idrak nerede?

aşık74
27. June 2009, 07:30 PM
Saçları dağınık biri [belki de İslamiyet’i öğrenmek için] gelip, Resulullaha sordu:
(- Ya Resulallah İslam nedir?
- Günde beş vakit namaz kılmaktır.
- Beşten fazla değil mi?
- Hayır, nafile kılmak isteyen kılabilir. Bir de yılda bir ay ramazan orucu vardır.
- Bundan başka, oruç yok mu?
- Nafile olarak tutmak isteyen tutabilir. Bir de zengin için malının zekâtı vardır.
- Bundan fazlası var mıdır?
- İsteyen nafile olarak sadaka verebilir.
- Vallahi ne fazla, ne de bundan noksan yaparım.
- Bunları yapan kurtuluşa erer.) [Buhari, Müslim, Ebu Davud, Nesai]

muvahhit
27. June 2009, 10:05 PM
Ve birde bakara 177 ye bakalım,

İyilik, yüzlerinizi doğu ve batı taraflarına çevirmeniz(den ibaret) değildir. Asıl iyilik, Allah’a, ahiret gününe, meleklere, kitap ve peygamberlere iman edenlerin; mala olan sevgilerine rağmen, onu yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışa, (ihtiyacından dolayı) isteyene ve (özgürlükleri için) kölelere verenlerin; namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren, antlaşma yaptıklarında sözlerini yerine getirenlerin ve zorda, hastalıkta ve savaşın kızıştığı zamanlarda (direnip) sabredenlerin tutum ve davranışlarıdır. İşte bunlar, doğru olanlardır. İşte bunlar, Allah’a karşı gelmekten sakınanların ta kendileridir.

Bugun manzara ne arz ediyor?

Gerçek salat üzerinde olmadığınız halde,kabeye giderek hidayete ermeyi düşünmeniz iyilik değildir çünkü hidayet Allahtandır..

İyilik o ki;

Gerçek salatın ne olduğunu idrak etmiş olmaktır..

malı seve seve vermek ne demektir?

Kim ihtiyacı varken seve seve verir ve hatta verirkende ''biz sizden bir minnet/saygı/karşılık beklemiyoruz der?

Bunu o kişiye söyleten o şekilde davranmasını sağlayan bir bilinç olmalı..

ama insanlar malı veriyor..üzerinde hevesi gözü kalmadığı eskilerini veriyor..??ve sonra cevap..Allah razı olsun..
sendende sendende...

Allah razı mı peki?Hani imkanı olmayıpta elindekini paylaşsa tamam..

Ben salat kavramını hayatın her safhası olarak görüyorum,şöyle ki;

Gözün kulakların sana salat eder..seni kollar sana destek olur sana yardımcı olur..

Göze keder gelip görmez olduğunda o artık göz değildir..çünkü seni araba altında kalmaktan korumaz,duvarlara çarpmaktan seni korumaz,tehlikeyi göremez ki seni kollasın,aydınlığı göremezsin ki hep karanlıktasın yani sana destek olmaz..

O göz artık sana salat etmeyi bırakmıştır..o Allahın kendisine buyurduğu secde haline devam eder ama bu sefer sana salatsız..

Kulakların sana salat eder..seni kollar sana destek olur sana yardımcı olur..sen onun sana yaptığı salatıyla konuşmayı öğrenirsin,sesleri alarak tanırsın,tehlikeyi duyarsın..yani velhasılı kulakların sana salat ettikçe sana destek olur..

sinirlerin sana salat ettikçe sağlam tüm organların sana salat eder ve hareket edersin...ancak onlar sana salatını kestiklerinde sende hareketsiz kalıverirsin..

Ey iman edenler Allahın yardımcıları olun..

Ben kimim ki neyim ki Sana yardımcı olacağım..??

Ey iman edenler Allahın yardımcıları olun..

Allahın yarattığı şu tüm sistem rabbi tespih ederken bize salat etsin diye yaratıldı...sistem bize salat ediyor..

Allahın bizi muhattap alarak sizde bana salat edin emrine bakar mısınız?

Ne yapalım Rabbim?Nasıl salat edelim..

Bakara 177 ye bakın..

Evet baktık ve gördük ki salat edenler bunlarmış..

Allaha salat etmenin ne demek olduğunu idrak..işte o seve seve malı verdiren halin kendisi..

Onların salatı Allahın önerdiği sistem önünde el çırpmak,ıslık çalmaktan başka birşey değildir..çünkü Rabbin önerdiği salatın dışındalar,onlar birbirlerine heva ve isteklerine salat ediyorlar..
vay o salat edenlere ki salatlarından gafildirler..
vay o salat edenler ki Rabbin önerdiği salatı yaşamayıp,kendince salatlarını uygulayanlarıdır..

Allaha salatın ne olduğunu hangi anlama geldiğini idrak eden adam,kullar kulların salatı altında inlemesin ve Allahın emrettiği/önerdiği salat yeryüzüne yerleşsin diye,

ona karşı duran kardeşinin babasının kellesini vurdu,
yurtlarından evlerinden oldular,
karısı Allahın salatına destek olmadı o ondan boşandı,
kocası Alahın salatına destek olmadı o ondan boşandı,
Kardeşlerin arası ayrıldı bağlar koparıldı..

Ne için?
Allaha salat etmenin ne olduğunu idrak ettikleri için..
Kızsalarda öfkelerini yuttular,
Günaha batmışlarsada tevbe yolunu tuttular,
Ümitleri neredeyse kırılacak oldu,
O zaman Allahın ve meleklerin salatı yetişti..
Onlar bizden farklı insanlar değildi..
Elçiyi görmek cennete gidişte bir üst seviye kazandırmaz ki..
Ne demişti mevla..
Bana en çok salat edeniniz işte odur değerliniz..

Kuranda salat edin emrini cinayetle namaza bağladılar,
sonra dinin özünü ondan sayadurdular
5 vakit yıkanıyorum zati,Allahta af eder
diyerek,
Allaha salat yerine O'na karşı durdular..

Kimileri namazın bozuldu dedi..
Bozulan ne kardeşim?
Allahın salatına ihanet mi ettimde bozuluverdi..
Fazladan bir secde 10 ruku etmişim,
Ben senin şekline uymak için mi gelmişim..
Bana gösterdin kıyam,ruku ve secde..
Oysa zahire daldında ördek gibi gerçek manasını ne ettin?

Adam var ki teni siyah yüzü güler,
Adam var ki teni beyaz suratını asar
Kimileri insanda secde izi arar,
Demedi mi Basir,
Ey peygamber ancak sen anlarsın diye..

Sıcakta çalıştım tozun altında,güneşin alnında
Rengim karardı..
Hani nerede secde izi dedin,
Derinleşmiş çizgilerimde nur aradın..

velhasılı Salat;

Rab için Rab için..

ne minnet ettirmek ne gurur için..
ne yüzüm beyazlasın nede sima için

Tek sebep,Rabbe Salat..

muvahhit
28. June 2009, 01:43 AM
Kurandaki salat namaz mıdır?

Önce salatın ne olduğuna bakalım..kuranda birçok yerde geçen salat,

Allahın biz insanoğluna önerdiği yaşam
ve inanç biçimine, gönülden razı olup bu biçimi kabul halinde yaşamanın adıdır.Destek olmak,kollamak ve yardımcı olmak anlamlarıylada geçmektedir ve hatta bana göre bir anlamıda fikir alışverişiyle ortak karar almanın adıdır.(vasiyet ve şahitlerin seçimi konusundaki ayetler)

Dinin öğretimi verilen mücadelede bu kavram içinde yer alır..elbet bunun yanında sabah ve akşam diyerek huzurda durmayıda ifade etmektedir..

ve ayrıca;
Allahın ailene salatı emret ve sende ona devam et dediği salat, genel salattır,burada anılanın ritüel olmadığı açıktır..

yani aslında yaşamak genel anlamda salatın karşılığıdır..ancak yaşanan salatların,Allahın önerdiği erdemli yaşamla yani mutlak salatla uyumluluk sorunu vardır..

Allah zaten kuranda kendi önerdiği salata uymayanlarında bir salata uyduklarını lakin bu uyulanın, Allahın önermediği salat olduğunu anlatılmıştır..

Genel anlamda salat bu iken,sabah akşam anma farzıda salatın şubesi sayılmaktadır..

Ancak insanlar şöyle veya böyle ama esas itibarıyla geleneğinde etkisinde kalarak,geleneğin her salat gördüğü yere namaz ifadesini yapıştırmalarını takiben,
dinin özünü ritüel sanmışlar,
sanmayanlar ise başka hatalı bir kapı açmışlardır..
dinin özü ritüeldir inancını bilinç altlarından atamayanlar,
dinde namaz ritüeli yoktur diyenlere karşı mücadele vermişler ve aynı şekilde,dinde namaz ritüeli yoktur diyenlerde,
en kolay olarak ''kuranda namazın kılınışı anlatılmaz demişlerdir lakin sabah akşam anmalarının nasıllığı hakkındada net bir kanıya ulaşmış değillerdir...

Aslında,

Kuranda namaz ritüelinin bir düzenlemesi yoktur,
ancak anlaşılan ise görüngü manasında secde veya ruku halinde şekli bir duruşun olabileceği fakat uku halinde zekat verin örneğiyle bunun soyut,mihraptan çıkıp halkına tespih edin işareti bölümüylede şekli bir yöneliş olabileceği düşünülebilinir..

Mutlak salatın içinde misal olarak %95 oranında Allahın erdemli yaşamaya teşviki ve misal % 5 oranındaysa bugün anladığımız manada şekilsel bir yönelişin varlığından söz edebiliriz..

Fakat islamın direğini namaz ritüeli olarak avama belleten zihniyet ne yazıkki geçmişin ve geleneğin etkisinde kalan toplumun mutlak salatı anlamada önüne adeta bir set olmuşlardır..

Zaten cehennemin kapısına gelenlere neden burdasınız diye soran bekçilerin aldığı cevap önemlidir...

salat edenlerden değildik..ama gelin görünki gelenek orayada hemen namaz ritüelini yamamış ve müslümanları mutlak salat diyerek,dinin direği namaz ritüelidir öksesine adeta ışık olmuştur...din için müslümanım diyenlerde ışığa koşuyoruz derken bu yapışkan ökseye tutuklanmışlardır..

Salatın şubesi olan sabah ve akşam anmaları yani ritüelinde gerçekte bir şekli yoktur..orada o zaman aralığında yönelme olduğunun bilinmesi yeterlidir..kişi o vakitlerde gelir ve adına rekat denen i kıyam ruku secde şekliyle yönelir istersede bağdaş kurup oturarak Rabbine içinden ne geliyorsa o şekilde dua eder ve kalkar..ikiside ritüeldir..ve ritüeli kalıplara sokan gelenek,bu hareketle...diğerlerini ötelemiştir..bu ise aslında Allahın parçalanmayın bölünmeyin emrine muhalefetten başka bir şey değildir..